Zoeken


inhetlaag.nl, Powered by Joomla!
Vrijheidsmuseum in bezit van uniek fotoalbum van Y.M.C.A. in Nijmegen PDF Afdrukken E-mailadres
vrijdag 20 oktober 2023 19:09

NIJMEGEN/ Groesbeek – Vrijdagavond 18 oktober is het Vrijheidsmuseum uit Groesbeek officieel in bezit gekomen van het fotoalbum met Unieke Oorlogsfoto’s van  Y.M.C.A. in Nijmegen. In zijn welkomtwoord zij  museumdircteur Wiel Lenders dat hij bijzonder verheugd was dat dit het museum dit originele exemplaar in bezit krijgt en geen gekopieerde afdrukken. De overdracht vond samen met de presentatie plaats in de  Thiemeloods aan de  Leemptstraat 34 in Nijmegen.

Marcelle Speller, (dochter van Jack Speller en Tonnie Kuijpers) overhandigde het album aan Rense Havinga,-conservator van het Vrijheidsmuseum. Rense Havinga, vertelde samen met Joost Rosendaal,-historicus van de Radboud Universiteit-de verhalen en geschiedenis van dit stukje historie. Na afloop bedankte Wiel Lenders Marcelle Speller met een boekje van de Travel The Liberation route Europe, met sokjes met parachutes. De ook aanwezig Y.M.C.A Nederland directeur Alex Huften bedankte Marcelle voor haar bijdrage en overhandigde haar als aandenken een Tulpje. Foto’s : © Bert Roodbeen. Kijk HIER.

HET VERHAAL: Een bijzonder kijkje in de mentale zorg voor soldaten dat achter het album schuilgaat.....

Het album van een Britse Y.M.C.A. vrijwilliger bevat nog nooit eerder getoonde foto’s van de overstroming van Elst, de Waalbrug in de frontlinie en de geallieerde rustcentra in De Witte Molen en O42. Het album bevat tevens prachtige beelden van de Y.M.C.A. tijdens de bevrijding van Frankrijk en België. Achter al deze bijzondere kiekjes schuilt een even meeslepend Nijmeegs liefdesverhaal. (De Y.M.C.A., Youth Men’s Christian Association, is een welzijnsorganisatie voor jongeren. In de tijd van de Tweede Wereldoorlog ontfermde zij zich ook over de jonge soldaten.)

Twee jonge mensen ontmoeten elkaar eind oktober 1944 in Nijmegen onder een molen. Hij, Jack Speller, is een pacifist die tijdens de oorlog tot de conclusie komt dat het moreel noodzakelijk is iets te doen tegen het nationaalsocialisme. Hij geeft zich op als oorlogsvrijwilliger bij de Y.M.C.A. en gaat aan het front koffie en thee serveren. Zij, Tonnie Kuijpers, is een akela bij de scouting die tijdens de bezetting betrokken was bij kleine verzetsdaden en daardoor kort gevangen heeft gezeten. Samen worden ze geliefden voor het leven en een ijzersterk team dat zich ontfermt over soldaten met wie het mentaal slecht gaat. Eerst bij de Witte Molen aan de Looimolenweg 17 in Nijmegen en later aan de Oranjesingel 42, ook wel bekend als O42.

Aan de jonge mannen op de foto’s zie je het niet. Ze lachen met mokken koffie in hun hand. Jack beschrijft ze als: “Jongens tegen wie we vaak zeiden, als ze om sigaretten vroegen: ‘Ben je wel oud genoeg om te roken?’ Even later zag je een hardheid in hun ogen en algemene vermoeidheid in hun gelaatstrekken. Het leek alsof ze geen mannen waren geworden, maar nog steeds jongens waren met de zorgen van oude mannen”. Het rustcentrum van Jack en Tonnie heeft de uitstraling van een gewone verloflocatie, zodat de jongens en mannen zo min mogelijk te maken krijgen met stigma. Het is een bewust onzichtbare vorm van frontzorg, waardoor het ook in de naoorlogse herinnering minder zichtbaar is. Foto’s : © Bert Roodbeen. Kijk HIER.

 

Flits

Openhuis 2e handszorg hulpmiddelenwinkel

GROESBEEK/Horst - Openhuis bij Stichting 2e hands-zorghulpmiddelen aan de Reestraat 5 te Groesbeek.

Lees meer...
 
Oplichters actief in de Polder

Oplichters actief in de polder

Burgemeester Mark Slinkman waarschuwt inwoners dat er criminelen actief zijn in de gemeente Berg en Dal. De afgelopen week sloegen zij al toe in Ooij, Erlecom en Leuth. De burgemeester wil voorkomen dat meer mensen slachtoffer worden en roept op verzoek van de politie op tot waakzaamheid. Om wat voor oplichting gaat het? Alleen al in de afgelopen 24 uur zijn twee bewoners opgelicht dan wel is gepoogd hen op te lichten....

Lees meer...
 
KBO Ooij nieuwe eigen website

OOIJ Sinds vrijdag 17 december heeft de KBO Ooij een eigen vernieude website. Inloggen kan via de link https://www.kbo-gelderland.nl/afdelingen/ooij of via KBO Gelderland. Om terug te gaan naar de voorpagina van de site klik logo.


 

 
Ukraine

.

 
Nieuwe locatie Weggeefwinkel

GROESBEEK-Na lang zoeken is het gelukt om een nieuwe locatie voor de Weggeefwinkel te vinden! De Weggeefwinkel is te vinden aan de Dorpsstraat 7a in Groesbeek.....

Lees meer...
 
Weer schaap dood gebeten in de Ooijpolder

WERCHEREN- Vrijdagavond 13 november  om 18 u op zelfde plek weer een schaap dood gebeten. De schapen houder wilde net zijn schapen opstallen. Samen besloten om schaap te laten liggen en foto val er bij te hangen.

Beelden cam Wilbert Verriet klik HIER en HIER

 


 
Hartkoor Kekerdom zoekt enthousiaste dirigent m/v

KEKERDOM - In september weer veilig gaan zingen na de lange saaie Coronaperiode, daar verheugden onze koorleden zich allemaal heel erg op. Groot was dan ook de teleurstelling toen we onverwacht vernamen, dat onze sprankelende dirigente na 12 jaar gaat stoppen bij ons koor. Ze heeft ondertussen elders een vaste baan gekregen. Daarom zoekt het Hartkoor Kekerdom een enthousiaste dirigent m/v

Wij zijn een geliefd koor, dat...

Lees meer...
Akeeba Backup Lazy Mode


Action: start
Last backup: 1701471727 (2023/12/02 00:02:07 GMT)
Adjusted last backup time: 1701471600 (2023/12/02 00:00:00 GMT)
Days frequency: 10
Backup time: 00:00 (0 seconds)
Next Backup: 1702335600 (2023/12/12 00:00:00 GMT)
Next Backup: 1702339200 (2023/12/12 01:00:00 LOCAL)
Time Now: 1701540261 (2023/12/02 19:04:21 LOCAL)
I will not start a new backup.

Profiel informatie

Application afterLoad: 0.001 seconds, 0.30 MB
Application afterInitialise: 0.021 seconds, 1.14 MB
Application afterRoute: 0.024 seconds, 1.32 MB
Application afterDispatch: 0.038 seconds, 2.10 MB
Application afterRender: 0.061 seconds, 2.36 MB

Geheugengebruik

2510384

17 queries gelogd

  1. SELECT *
      FROM jos_session
      WHERE session_id = 'foghhuva1h51rmfg17ec3ac326'
  2. DELETE
      FROM jos_session
      WHERE ( TIME < '1701539661' )
  3. SELECT *
      FROM jos_session
      WHERE session_id = 'foghhuva1h51rmfg17ec3ac326'
  4. INSERT INTO `jos_session` ( `session_id`,`time`,`username`,`gid`,`guest`,`client_id` )
      VALUES ( 'foghhuva1h51rmfg17ec3ac326','1701540261','','0','1','0' )
  5. SELECT *
      FROM jos_components
      WHERE parent = 0
  6. SELECT folder AS TYPE, element AS name, params
      FROM jos_plugins
      WHERE published >= 1
      AND access <= 0
      ORDER BY ordering
  7. SELECT *
      FROM jos_migration_backlinks
      WHERE url LIKE 'option=com\_content&view=article&id=5958:vrijheidsmuseum-in-bezit-van-uniek-fotoalbum-van-ymca-in-nijmegen&catid=1:laatste-nieuws%' OR sefurl LIKE 'option=com\_content&view=article&id=5958:vrijheidsmuseum-in-bezit-van-uniek-fotoalbum-van-ymca-in-nijmegen&catid=1:laatste-nieuws%'
  8. SELECT *
      FROM jos_migration_backlinks
      WHERE url LIKE 'index.php?option=com\_content&view=article&id=5958:vrijheidsmuseum-in-bezit-van-uniek-fotoalbum-van-ymca-in-nijmegen&catid=1:laatste-nieuws%' OR sefurl LIKE 'index.php?option=com\_content&view=article&id=5958:vrijheidsmuseum-in-bezit-van-uniek-fotoalbum-van-ymca-in-nijmegen&catid=1:laatste-nieuws%'
  9. SELECT m.*, c.`option` AS component
      FROM jos_menu AS m
      LEFT JOIN jos_components AS c
      ON m.componentid = c.id
      WHERE m.published = 1
      ORDER BY m.sublevel, m.parent, m.ordering
  10. SELECT *
      FROM jos_jcomments_settings
  11. SELECT template
      FROM jos_templates_menu
      WHERE client_id = 0
      AND (menuid = 0 OR menuid = 0)
      ORDER BY menuid DESC
      LIMIT 0, 1
  12. SELECT a.*, u.name AS author, u.usertype, cc.title AS category, s.title AS SECTION, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug, g.name AS groups, s.published AS sec_pub, cc.published AS cat_pub, s.access AS sec_access, cc.access AS cat_access  
      FROM jos_content AS a
      LEFT JOIN jos_categories AS cc
      ON cc.id = a.catid
      LEFT JOIN jos_sections AS s
      ON s.id = cc.SECTION
      AND s.scope = "content"
      LEFT JOIN jos_users AS u
      ON u.id = a.created_by
      LEFT JOIN jos_groups AS g
      ON a.access = g.id
      WHERE a.id = 5958
      AND (  ( a.created_by = 0 )    OR  ( a.state = 1
      AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2023-12-02 18:04:21' )
      AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2023-12-02 18:04:21' )   )    OR  ( a.state = -1 )  )
  13. UPDATE jos_content
      SET hits = ( hits + 1 )
      WHERE id='5958'
  14. SELECT id, title, module, POSITION, content, showtitle, control, params
      FROM jos_modules AS m
      LEFT JOIN jos_modules_menu AS mm
      ON mm.moduleid = m.id
      WHERE m.published = 1
      AND m.access <= 0
      AND m.client_id = 0
      AND ( mm.menuid = 0 OR mm.menuid = 0 )
      ORDER BY POSITION, ordering
  15. SELECT a.*, CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
      FROM jos_content AS a
      INNER JOIN jos_categories AS cc
      ON cc.id = a.catid
      INNER JOIN jos_sections AS s
      ON s.id = a.sectionid
      WHERE a.state = 1  
      AND a.access <= 0
      AND cc.access <= 0
      AND s.access <= 0
      AND (a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2023-12-02 18:04:21' )  
      AND (a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2023-12-02 18:04:21' )
      AND cc.id = 3
      AND cc.SECTION = s.id
      AND cc.published = 1
      AND s.published = 1
      ORDER BY a.ordering
      LIMIT 0, 7
  16. SELECT a.*,  CASE WHEN CHAR_LENGTH(a.alias) THEN CONCAT_WS(":", a.id, a.alias) ELSE a.id END AS slug, CASE WHEN CHAR_LENGTH(cc.alias) THEN CONCAT_WS(":", cc.id, cc.alias) ELSE cc.id END AS catslug
      FROM jos_content AS a
      INNER JOIN jos_categories AS cc
      ON cc.id = a.catid
      INNER JOIN jos_sections AS s
      ON s.id = a.sectionid
      WHERE a.state = 1
      AND ( a.publish_up = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_up <= '2023-12-02 18:04:21' )
      AND ( a.publish_down = '0000-00-00 00:00:00' OR a.publish_down >= '2023-12-02 18:04:21' )
      AND s.id > 0
      AND a.access <= 0
      AND cc.access <= 0
      AND s.access <= 0
      AND s.published = 1
      AND cc.published = 1
      ORDER BY a.created DESC
      LIMIT 0, 15
  17. SELECT `backupstart`
      FROM `jos_ak_stats`
      WHERE `origin` = "lazy"
      AND NOT(`status` = "failed")
      ORDER BY `backupstart` DESC
      LIMIT 0,1

Geladen taalbestanden

Niet vertaalde diagnostische strings

Geen

Niet vertaalde designer strings

Geen